Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Free shipping for orders over 200€
Fast shipping
perfectly stored
Purchase comfortable on account
personal service: +49 89 519 96 899

Ihr heiratet - wir bringen den Champagner!

Soso. Ihr wollt also heiraten. Alle Achtung, Ihr traut Euch was! Das Team von Champagne Characters wünscht Euch alles Glück der Welt!

Für Eure Feier braucht Ihr Champagner. Wie Ihr das richtig anstellt, seht Ihr unten.

Aber langsam, eins nach dem anderen!

Unser Geschenk an Euch

Oder bestellt gleich das Hochzeits Probierpaket!

Es enthält 6 frische und warmherzige Champagner, die sich speziell für Hochzeiten besonders gut eignen:

Warmherzig: Massonnot Minuscule

Elegant: Pierre Moncuit Hugues de Coulmet

Klassisch: Diebolt-Vallois Tradition Extra Brut

Unkompliziert: Dechannes Tradition Brut

Feinfruchtig: Francis Orban Brut Rosé

Überbordend: Henriet-Bazin Leonard Rosé

Hier geht's zum Paket


Ihr seid bereits fortgeschrittene Champagnergenießer?

Lasst uns jetzt einen Termin für Eure persönliche Beratung vereinbaren: hochzeit@champagne-characters.com

Du bist auf einer Hochzeit eingeladen?
Hier findest Du die besten Geschenkideen für das glückliche Paar:

Skip product gallery

Das könnte vielleicht auch passen

Buch "Großer Panda und Kleiner Drache" von James Norbury
Buch "Großer Panda und Kleiner Drache" von James Norbury

“What's more important?” asked Big Panda. “The journey or the destination?” “The companions,” said Little Dragon. Big Panda and Little Dragon, inseparable friends, set out on a journey through the four seasons—by day and by night, in rain and in sunshine. As they explore nature, they find friends and inspiration, as well as the certainty that after dark days, a new spring always comes. And they learn what it means to live in the moment, to make peace with the unpredictable, and to find the strength to overcome life’s hurdles together.  A wonderfully heartwarming story about friendship and hope.Produktinformation: Gebundenes Buch Erstauflage: 2022 Sprache: Deutsch Seitenzahl: 160 ISBN: 978-3442316557

Regular price: €20.00
Book "Verhängnisvoller Champagner" by Tom Hillenbrand
Book "Verhängnisvoller Champagner" by Tom Hillenbrand

“Not everything that sparkles is gold.” Luxembourg chef Xavier Kieffer once completed his training in the Champagne region. When he visits an old friend there — now the head of a champagne house — he witnesses a terrible accident. Or was it a cleverly disguised murder? Kieffer begins to investigate and soon discovers that behind the facades of the great champagne houses lie all kinds of secrets... Luxembourg specialties and French savoir-vivre — the gripping new crime novel by SPIEGEL bestselling author Tom Hillenbrand.Produktinformation: Taschenbuch Erstauflage: 2025 Sprache: Deutsch Seitenzahl: 496 ISBN: 978-3462003291

Regular price: €14.00
Book 111 must-see places in Champagne
Book 111 must-see places in Champagne

111 must-see places in Champagne When God was very thirsty for the first time, he sent Pierre Pérignon to earth and had him brew a drink that made him see stars: Champagne: Without Dom Pérignon, the inventive monk from Hautvillers, the French national drink would be hard to imagine. And not even the Champagne. With its lovely, hilly landscape, traditional vineyards, old wineries, stately residences, old streets and churches and small villages, it is one of the most beautiful and still undiscovered regions of France - a landscape full of surprises and history. This book takes even champagne connoisseurs to places that will astonish them and tells the stories of 111 unusual places. And of course the champagne. Authors: Martin Roos, Jean-Claude Bourgueil, Tom Jasny Produktinformation:TaschenbuchNeuauflage: 25.1.2025Sprache: DeutschSeitenzahl: 240ISBN: 978-3740-825386

Regular price: €18.95
Cooler Napkin ChaCha x Wenke-Weinstoff
Cooler Napkin ChaCha x Wenke-Weinstoff

Napkin to use with Wine Cooler100% CottonSparkling Design by Luisa Böttcher49x47cmMade in Germany Beautiful, velvety-soft napkin designed by us and woven in Germany in cooperation with Wenke Weinstoff!

Regular price: €15.00
Glass and Dish Towel ChaCha x Wenke-Weinstoff
Glass and Dish Towel ChaCha x Wenke-Weinstoff

100% CottonSparkling Design by Luisa Böttcher 72x52cm Made in GermanyBeautiful, velvety-soft dish towel designed by us and woven in Germany in cooperation with Wenke Weinstoff!

Regular price: €18.00
Lehmann N°4 Signature – La Délicate (formerly Lallement) - Ultralight machine blown - 6 pieces
Lehmann N°4 Signature – La Délicate (formerly Lallement) - Ultralight machine blown - 6 pieces

Lehmann has been producing tasting glasses in Reims for over 30 years. The glasses are ideal for champagne thanks to the close dialogue with sommeliers and chefs in the region.The glasses in this range were developed in collaboration with Arnaud Lallement, head chef of the gourmet restaurant ***‘L'Assiette Champenoise’. The timeless and delicate curves of the A.Lallement collection express the complexity and richness of exceptional terroirs.Machine-blown‘Ultralight’ collection: exceptionally light, yet robust and perfectly shapedLead-free crystal glassHeight: approx. 245 mmCapacity: approx. 430 mlDiameter: 84 mm Pictures and information:  Lehmann SA, 20 Boulevard Lundy, 51100 Reims, France, www.lehmann-sa.com

Content: 6 Stück (€16.00 / 1 Stück)

Regular price: €96.00
Lehmann N°3 Signature – La Délicate (formerly Lallement) mouth blown - 2 pieces in present box
Lehmann N°3 Signature – La Délicate (formerly Lallement) mouth blown - 2 pieces in present box

Lehmann has been producing tasting glasses in Reims for over 30 years. The glasses are ideal for champagne thanks to the close dialogue with sommeliers and chefs in the region.The glasses in this range were developed in collaboration with Arnaud Lallement, head chef of the gourmet restaurant ***‘L'Assiette Champenoise’. The timeless and delicate curves of the A.Lallement collection express the complexity and richness of exceptional terroirs.Mouth-blown‘Ultralight’ collection: exceptionally light, yet robust and perfectly shapedLead-free crystal glassHeight: approx. 235 mmCapacity: approx. 500 mlDiameter: 92 mmPictures and information:  Lehmann SA, 20 Boulevard Lundy, 51100 Reims, France, www.lehmann-sa.com

Regular price: €85.00
Lehmann N°4 Signature – La Délicate (formerly Lallement) - mouth blown - 2 pieces in present box
Lehmann N°4 Signature – La Délicate (formerly Lallement) - mouth blown - 2 pieces in present box

Lehmann has been producing tasting glasses in Reims for over 30 years. The glasses are ideal for champagne thanks to the close dialogue with sommeliers and chefs in the region.The glasses in this range were developed in collaboration with Arnaud Lallement, head chef of the gourmet restaurant ***‘L'Assiette Champenoise’. The timeless and delicate curves of the A.Lallement collection express the complexity and richness of exceptional terroirs.Mouth-blown‘Ultralight’ collection: exceptionally light, yet robust and perfectly shapedLead-free crystal glassHeight: approx. 245 mmCapacity: approx. 430 mlDiameter: 84 mm

Regular price: €85.00
Lehmann Signature – La Délicate (formerly Lallement) N°4 mouth blown - 6 pieces
Lehmann Signature – La Délicate (formerly Lallement) N°4 mouth blown - 6 pieces

Lehmann has been producing tasting glasses in Reims for over 30 years. The glasses are ideal for champagne thanks to the close dialogue with sommeliers and chefs in the region.The glasses in this range were developed in collaboration with Arnaud Lallement, head chef of the gourmet restaurant ***‘L'Assiette Champenoise’. The timeless and delicate curves of the A.Lallement collection express the complexity and richness of exceptional terroirs.Mouth-blown‘Ultralight’ collection: exceptionally light, yet robust and perfectly shapedLead-free crystal glassHeight: approx. 245 mmCapacity: approx. 430 mlDiameter: 84 mm

Regular price: €225.00
The champagne garden - Fiona McIntosh
The champagne garden - Fiona McIntosh

About the book:Épernay, 1914: Sophie Delancré is a passionate winemaker. She runs her family's winery and has a big dream: she wants to produce the finest champagne in France. When she meets the good-looking and warm-hearted Jerome Mea, also a winemaker, it is love at first sight. Soon the wedding bells will ring and happiness seems perfect. But shortly after the wedding, Jerome has to go to war and Sophie is left alone on the property they share. As the young winemaker struggles to keep her winery running on her own, a critical sugar shortage forces her to enter into a dangerous deal with a shady acquaintance. And suddenly war no longer seems to be the only threat in their lives...About the author:Fiona McIntosh grew up in England but spent many years of her childhood in West Africa. She gave up her job as a public relations manager to travel and decided to stay in Australia in 1980. She has published numerous novels and children's books worldwide and is considered one of Australia's most popular authors. When she's not pursuing her passion for travel in search of new ideas, Fiona McIntosh lives in Adelaide with her family. Produktinformation: Taschenbuch Erstauflage: 2022 Sprache: Deutsch Seitenzahl: 512 ISBN: 978-3-7341-1140-2 

Regular price: €11.99
Premium Champagne Subscription: 6 shipments  - ends automatically
Premium Champagne Subscription: 6 shipments - ends automatically

The best way to get to know Champagne!If you choose this option, we will send you 6 x the Premium Champagne Subscription.You will receive 2 bottles every 2 months and various printed cards on a selected theme. The shipments end automatically.You also have the option of ordering a collector's box, which has been created to hold our winemaker and information cards. Things to know: Please choose between UPS & DHL for shipping. Delivery time: Once the subscription has been ordered, it will be sent out immediately. If you would like it to be sent out later, please specify this in the comments section at checkout. The delivery time should not be too long after the order is placed, as the next delivery will automatically be ready after 2 months. If you would like to give the champagne subscription as a gift, you can specify a different delivery address and include a message for the recipient during checkout.

Content: 0.75 Liter (€11,424.00 / 12 Liter)

Regular price: €714.00
Premium Champagne Discovery Tour: 3 shipments
Premium Champagne Discovery Tour: 3 shipments

The best way to get to know Champagne!If you choose this option, we will send you 3 x the Premium Champagne Subscription.You will receive 2 bottles every 2 months and various printed cards on a selected theme. The shipments end automatically.You also have the option of ordering a collector's box, which has been created to hold our winemaker and information cards. Things to know: Please choose between UPS & DHL for shipping. Delivery time: Once the subscription has been ordered, it will be sent out immediately. If you would like it to be sent out later, please specify this in the comments section at checkout. The delivery time should not be too long after the order is placed, as the next delivery will automatically be ready after 2 months. If you would like to give the champagne subscription as a gift, you can specify a different delivery address and include a message for the recipient during checkout.

Content: 0.75 Liter (€2,856.00 / 6 Liter)

Regular price: €357.00
Champagne Discovery Tour: 6 shipments
Champagne Discovery Tour: 6 shipments

The best way to get to know Champagne!If you choose this option, we will send you 6 x the Regular Champagne Subscription.You will receive 2 bottles every 2 months and various printed cards on a selected theme. The shipments end automatically.You also have the option of ordering a collector's box, which has been created to hold our winemaker and information cards. Things to know: Please choose between UPS & DHL for shipping. Delivery time: Once the subscription has been ordered, it will be sent out immediately. If you would like it to be sent out later, please specify this in the comments section at checkout. The delivery time should not be too long after the order is placed, as the next delivery will automatically be ready after 2 months. If you would like to give the champagne subscription as a gift, you can specify a different delivery address and include a message for the recipient during checkout.

Content: 0.75 Liter (€8,640.00 / 12 Liter)

Regular price: €540.00
Champagne Discovery Tour: 3 shipments - end automaticallly
Champagne Discovery Tour: 3 shipments - end automaticallly

The best way to get to know Champagne!If you choose this option, we will send you 6 x the Regular Champagne Subscription.You will receive 2 bottles every 2 months and various printed cards on a selected theme. The shipments end automatically.You also have the option of ordering a collector's box, which has been created to hold our winemaker and information cards. Things to know: Please choose between UPS & DHL for shipping. Delivery time: Once the subscription has been ordered, it will be sent out immediately. If you would like it to be sent out later, please specify this in the comments section at checkout. The delivery time should not be too long after the order is placed, as the next delivery will automatically be ready after 2 months. If you would like to give the champagne subscription as a gift, you can specify a different delivery address and include a message for the recipient during checkout.

Content: 0.75 Liter (€2,160.00 / 6 Liter)

Regular price: €270.00
Buch "Die Champagner Fürstin" von Annette Fabiani
Buch "Die Champagner Fürstin" von Annette Fabiani

As a young girl, Barbe-Nicole Clicquot survived the French Revolution. She emerged stronger from every setback. And after her husband’s death, she built a global empire from a few vineyards. No wonder, then, that in 1858, Jeanne Pommery sought the advice of the elderly lady in Reims when she unexpectedly became a widow and had to hold her own as the heiress of a wine business in a ruthless, male-dominated world. The self-assured Jeanne learned a great deal from the experienced Barbe-Nicole. And eventually, she succeeded in conquering the market with a novel brut champagne. But this suddenly puts her in direct competition with her mentor…  A novel by Annette Fabiani Produktinformation: Taschenbuch Erstauflage: 2022 Sprache: Deutsch Seitenzahl: 528 ISBN: 978-3442492688

Regular price: €15.00
Gabrielglas StandArt one for all im 2er Geschenkkarton
Gabrielglas StandArt one for all im 2er Geschenkkarton

"Bouquet-Drive" at the bottom of the glass enhances the development of the aroma. The slightly conical glass design concentrates the bouquet regardless of white, red or sweet wines. All of them provide a maximum of enjoyment. The glass remains resistant in spite of its fineness.

Content: 2 Stück (€19.00 / 1 Stück)

Regular price: €38.00
Gabrielglas GOLD EDITION in gift box
Gabrielglas GOLD EDITION in gift box

"Bouquet-Drive" at the bottom of the glass enhances the development of the aroma. The slightly conical glass design concentrates the bouquet regardless of white, red or sweet wines. All of them provide a maximum of enjoyment. The glass remains resistant in spite of its fineness.

Content: 2 Stück (€50.00 / 1 Stück)

Regular price: €100.00
Gabrielglas GOLD EDITION im 6er Geschenkkarton
Gabrielglas GOLD EDITION im 6er Geschenkkarton

"Bouquet-Drive" at the bottom of the glass enhances the development of the aroma. The slightly conical glass design concentrates the bouquet regardless of white, red or sweet wines. All of them provide a maximum of enjoyment. The glass remains resistant in spite of its fineness.

Content: 6 Stück (€49.58 / 1 Stück)

Regular price: €297.50
Gabrielglas StandArt one for all im 6er Geschenkkarton
Gabrielglas StandArt one for all im 6er Geschenkkarton

"Bouquet-Drive" at the bottom of the glass enhances the development of the aroma. The slightly conical glass design concentrates the bouquet regardless of white, red or sweet wines. All of them provide a maximum of enjoyment. The glass remains resistant in spite of its fineness.

Content: 6 Stück (€18.00 / 1 Stück)

Regular price: €108.00
Gift Certificate 100€
Gift Certificate 100€

A Champagne Characters gift voucher is always a great idea. It's available in various denominations and offers a free choice from our diverse range of grower champagnes – from easy-to-drink everyday champagnes to rare vintages. Simple, flexible, and always the perfect gift.After purchase, you'll automatically receive your voucher by email. It's also available for download in your customer account at any time – perfect for spontaneous occasions.You can add a personal message, an email address so the voucher can be sent directly to the recipient, and even specify a preferred delivery date.For free shipping, please select the "Free shipping for vouchers and tickets" option.For an extra touch of elegance, you can choose the "Gift voucher by post" option. This way, you'll receive your voucher in a high-quality folder by mail – ideal for stylish presentation at birthdays, anniversaries, or other special occasions.The voucher can be easily redeemed using the code in our online shop or at one of our boutiques.For questions and suggestions, please contact us at info@champagne-characters.com

Regular price: €100.00
Wooden gift box
Wooden gift box

This beautiful wooden box fits normal-shaped champagne bottles (not too bulky). The Champagne Characters logo is burned into the lid.

Regular price: €12.90
New
6-Pack - ChaCha Family's Easter Selection
6-Pack - ChaCha Family's Easter Selection

Six people, six personal favourites. The ChaCha team presents the Champagnes that are particularly close to our hearts. Each bottle has its own character and, most importantly, its own personal reason for making it into this package. Nicola | Vauversin Orpair “Because for me, Orpair is the perfect symbiosis of airiness, playfulness, and depth.” Luisa | Vincent Bliard Fondamentaux “Because it is wonderfully precise yet incredibly easy to drink. A Champagne I simply love having on the table.” Denise | Robert Moncuit Réserve Perpétuelle “Because Robert Moncuit stands for complexity, and the Réserve Perpétuelle adds fascinating notes of age and maturity.” Steffi | Eric Rodez Grands Vintages “Because this is where power, maturity and elegance come together, with each vintage showing its own unique character.” Tilman | Courtin Résonance “Because Résonance embodies exactly what I love about Champagne: tension, minerality and a fantastic flow.” Tobi | Lointier Causica “Because Causica is simply so much fun: characterful, distinctive and at the same time so approachable that the bottle is always empty far too quickly.” Six favourites, six different styles and a package full of Champagnes that we ourselves love to open again and again, including an attractive price advantage.

Content: 4.5 Liter (€75.33 / 1 Liter)

Sale price: €339.00 Regular price: €376.00 (9.84% saved)
Rodez Time Capsule-Pack: Empreinte Noire 2011 | 2012 | 2013
Rodez Time Capsule-Pack: Empreinte Noire 2011 | 2012 | 2013

The package contains on bottle each of the following champagnes of Rodez:Empreinte Noire 2011Empreinte Noire 2012Empreinte Noire 2013"Empreinte de Terroir" is the pinnacle of Eric and Mikhael Rodez's champagnes, the ultimate expression of their Grand Cru terroir in Ambonnay, vintage after vintage. These time capsules, as they themselves describe these champagnes, reflect the influence of nature anew each year – and Mikhael and Eric thus create masterpieces of perfection that are great fun to drink in their youth (but please use large glasses) or can be left to mature indefinitely.Including 13% tasting advantage  

Content: 2.25 Liter (€221.78 / 1 Liter)

Regular price: €499.00
New
Champagne Essentials Set
Champagne Essentials Set

This set combines a bottle of champagne with two practical accessories that no ChaCha lover should be without:1 bottle (0.75 l) of Paul Bara Brut Reserve — the perfect champagne for any occasion 1 ChaCha napkin1 champagne stopper with ChaCha logo  If you wish, you can add a personal greeting: simply add a gift card to your order.  

Regular price: €68.00
Champagner Präsent - Zengeist
Champagner Präsent - Zengeist

Finally, go to Champagne again!At least you can dream about it and make plans with this present:1 bottle Arondes SentiersBook "Der Champagnergarten" from Fiona McIntoshBook "111 Orte in der Champagne" from Martin Roos and Jean-Claude BourgueilAlle Bücher werden auch in Geschenkpapier eingepackt

Regular price: €110.50
Rodez Time Capsule-Pack: Empreinte Blanche 2011 | 2012 | 2013
Rodez Time Capsule-Pack: Empreinte Blanche 2011 | 2012 | 2013

The package contains on bottle each of the following champagnes of Rodez:Empreinte Blanche 2011Empreinte Blanche 2012Empreinte Blanche 2013"Empreinte de Terroir" is the pinnacle of Eric and Mikhael Rodez's champagnes, the ultimate expression of their Grand Cru terroir in Ambonnay, vintage after vintage. These time capsules, as they themselves describe these champagnes, reflect the influence of nature anew each year – and Mikhael and Eric thus create masterpieces of perfection that are great fun to drink in their youth (but please use large glasses) or can be left to mature indefinitely.Including 13% tasting advantage  

Content: 2.25 Liter (€221.78 / 1 Liter)

Regular price: €499.00
Gift Card from Ariane Sailer - munich artist
Gift Card from Ariane Sailer - munich artist

These are greeting and congratulatory cards featuring designs by artist Ariane Sailer.We would be happy to include your personal message on the card if you provide it in the order comments or send it via email.Please specify your preferred design (see images) during checkout.

Regular price: €1.50
Gift Card with your personal note
Gift Card with your personal note

These are high value post cards with art prints that we purchased here: tushita Please let us know your personal greeting via Email to accompany your champagne gift.

Regular price: €1.50
Eric Rodez Empreinte Blanche 2013 in gift box
Eric Rodez Empreinte Blanche 2013 in gift box

100% Chardonnay Terroir: Ambonnay Parcelles: Le Noyers Saint Pys, Les Genettes, La Crayères, Les Agusons Age of Vines: 43 years 100% vinification in oak No malolactic Dosage: 2 g/l Tasting FEB20: Incredible, powerful, rousing, density, smoothness!  

Content: 0.75 Liter (€265.33 / 1 Liter)

Regular price: €199.00
Eric Rodez Empreinte Noire 2013 in gift box
Eric Rodez Empreinte Noire 2013 in gift box

100% Pinot Noir Terroir: Ambonnay Parcelles: La Pierre aux Larons, Le Moulin, Les Fournettes, Les Secs. Age of Vines: 32 years 100% vinification in wood No malolactic Dosage: 2g/l Nicola FEB24: A very strong release, unexpected for 2011, he made it only because he found the wine to be so magnificent. Balanced aromatics, rich in nuances, very complex spice, ripe fruits, delicately prancing acidity. Moritz FEB24: Tasting sample has been open for 4 days: Smoky, spicy, dense, dark fruit. On the palate, gripping without losing elegance. Round and polished. So complex that not everything can be put into words. Despite the vintage, a splendid champagne with an extremely long finish. Air does it good. The champagne stood perfectly in the tasting.  

Content: 0.75 Liter (€265.33 / 1 Liter)

Regular price: €199.00
Eric Rodez Empreinte Noire 2012 in gift box
Eric Rodez Empreinte Noire 2012 in gift box

100% Pinot Noir Terroir: Ambonnay Parcelles: La Pierre aux Larons, Le Moulin, Les Fournettes, Les Secs. Age of Vines: 32 years 100% vinification in wood No malolactic Dosage: 2g/l Nicola FEB24: A very strong release, unexpected for 2011, he made it only because he found the wine to be so magnificent. Balanced aromatics, rich in nuances, very complex spice, ripe fruits, delicately prancing acidity. Moritz FEB24: Tasting sample has been open for 4 days: Smoky, spicy, dense, dark fruit. On the palate, gripping without losing elegance. Round and polished. So complex that not everything can be put into words. Despite the vintage, a splendid champagne with an extremely long finish. Air does it good. The champagne stood perfectly in the tasting.  

Content: 0.75 Liter (€265.33 / 1 Liter)

Regular price: €199.00
Eric Rodez Empreinte Blanche 2012 in gift box
Eric Rodez Empreinte Blanche 2012 in gift box

100% Chardonnay Terroir: Ambonnay Parcelles: Le Noyers Saint Pys, Les Genettes, La Crayères, Les Agusons Age of Vines: 43 years 100% vinification in oak No malolactic Dosage: 2 g/l Tasting FEB20: Incredible, powerful, rousing, density, smoothness!  

Content: 0.75 Liter (€265.33 / 1 Liter)

Regular price: €199.00
Eric Rodez Empreinte Noire 2011 in gift box
Eric Rodez Empreinte Noire 2011 in gift box

100% Pinot Noir Terroir: Ambonnay Parcelles: La Pierre aux Larons, Le Moulin, Les Fournettes, Les Secs. Age of Vines: 32 years 100% vinification in wood No malolactic Dosage: 2g/l Nicola FEB24: A very strong release, unexpected for 2011, he made it only because he found the wine to be so magnificent. Balanced aromatics, rich in nuances, very complex spice, ripe fruits, delicately prancing acidity. Moritz FEB24: Tasting sample has been open for 4 days: Smoky, spicy, dense, dark fruit. On the palate, gripping without losing elegance. Round and polished. So complex that not everything can be put into words. Despite the vintage, a splendid champagne with an extremely long finish. Air does it good. The champagne stood perfectly in the tasting.  

Content: 0.75 Liter (€265.33 / 1 Liter)

Regular price: €199.00
Sold out
Eric Rodez Empreinte Blanche 2011 in gift box
Eric Rodez Empreinte Blanche 2011 in gift box

100% Chardonnay Terroir: Ambonnay Parcelles: Le Noyers Saint Pys, Les Genettes, La Crayères, Les Agusons Age of Vines: 43 years 100% vinification in oak No malolactic Dosage: 2 g/l Tasting FEB20: Incredible, powerful, rousing, density, smoothness!  

Content: 0.75 Liter (€265.33 / 1 Liter)

Regular price: €199.00

Findet DEN Champagner für eure Hochzeit
Der richtige Champagner ist DIE Startrakete, mit dem Ihr Eure Party in die Umlaufbahn bringt

Der richtige Champagner ist DIE Startrakete, mit dem Ihr Eure Party in die Umlaufbahn bringt -- nach dem offiziellen, "trockenen" Teil in Kirche oder Standesamt.

Damit die Party steigt, wollen wir den zögerlichen Schwiegervater genauso mit dem richtigen Stöffchen ins Boot holen, wie die trinkfeste Stimmungskanone Tante Erna.

Mit dem richtigen Champagner holt Ihr alle ab und bringt sie in heitere Stimmung und auf gemeinsamen Höhenflug. Danach solltet Ihr dann für den einen oder anderen Schwatz in kleineren Grüppchen immer eine kühle Flasche zum Anstoßen mit den liebsten Gästen zur Hand haben. 

Gegebenenfalls gebt Ihr der obigen Rakete eine zweite Stufe: zum Beispiel wenn Eure Altvorderen gewichtige Reden schwingen, zum offiziellen Hochzeits-Toast oder zum Beginn Eures Festessens. Da lasst Ihr dann einen etwas kräftigeren, aber nicht minder beschwingten und ebenso publikumstauglichen Champagner zum Anstoßen kredenzen. Und dann habt Ihr für später noch ein paar Flaschen in der Hinterhand. Zum Beispiel für den Mitternachtsmoment oder für die ausdauerndsten Party Animals im Morgengrauen.

So wird Euer Fest das, was es werden soll: heiter, ausgelassen -- und friedlich. :- )

Und so stellt Ihr das an: mit WINZER-Champagner!

Wirklich guter Champagner muss nicht teuer sein. Bei Champagne Characters gibt es ausschließlich Winzer-Champagner. Warum? Der kommt direkt vom Erzeuger, ohne weitere Handelsstufen. Und ist daher fair bepreist. Denn ihr wollt ja eine große Party schmeißen -- und da wollen wir Euch nicht gleich arm machen. Im Gegensatz zu unseren freien Winzern sind die “großen” Champagner-Häuser allesamt in den Händen von Groß- und Luxuskonzernen. Die Weinbauern werden dabei nicht reich. Aber die Großkonzerne streichen eine hohe Marge ein für das internationale Marketing und die Rendite der Anteilseigner. Und damit die “großen” Champagner-Häuser eine große Zielgruppe bedienen können, machen sie ihren Fabrik-Champagner für den Allerweltsgeschmack. Der muss nicht schlecht sein -- aber ob er zu Eurem Stil und zu Euren Gästen passt? 

Winzer-Champagner hingegen kommt aus den familieneigenen Weinbergen unserer Winzer. Er spiegelt die Handwerkskunst des Winzers und das Terroir wider und kommt daher in vielen unterschiedlichen Charakteren. Und wir suchen mit Euch genau den Winzer-Champagner heraus, der Euch und Euren Gästen schmeckt. 

Günstiger und besser, als aus der Fabrik.

Zu Eurer Hochzeit und für die vielen unterschiedlichen Geschmäcker Eurer Gäste braucht Ihr einen frischen, unkomplizierten, ausgewogenen Champagner -- einen festlichen, und mit Charakter: Nicht zu trocken, leicht, spritzig, fruchtig, feine Nase, vielleicht etwas Holz oder Mineralität, aber nicht zu viel davon. Der Champagner muss alle Eure Gäste begeistern und glücklich machen. 

Hochzeits-Probierpaket

Alkoholfreie Alternativen

Denkt auch an die Gäste, die keinen Alkohol trinken! Sie haben guten Gründe -- Autofahrer, Abstinenzler, Schwangere, Stillende ... Ehrt sie wie alle Eure Gäste: Mit hervorragenden alkoholfreien Sekten. Die dürfen sich zwar rechtlich nicht “Champagner” nennen. Wer aber spritzige Frucht, Beerennoten, feine Hefe und das schaumige Wohlgefühl sucht, wird hier auch ohne Alkohol happy.

Hier entdecken

Korkgeld oder Schankgeld, wie geht das?

Wenn Ihr Euer Fest mit einem Gastwirt oder Partyservice ausrichtet, wird der Wirt für den von Euch selbst mitgebrachten Champagner ein Korkgeld oder Schankgeld haben wollen. Klar, denn die Kellner*innen, die Spüler*innen und die Gläser wollen ja auch bezahlt werden. Das solltet Ihr vorher mit dem Wirt absprechen.

Sprecht auch an, dass ihr Champagner (und nicht Wein) mitbringt, hier wird in manchen Fällen etwas mehr Korkgeld berechnet.

Sold out
Wedding Tasting Pack Champagne Characters Experience

Wedding Tasting Pack Champagne Characters Experience

It contains six fresh and warm-hearted Champagnes that are particularly well-suited for weddings:Warmhearted: Massonnot Minuscule Elegant: Pierre Moncuit Hugues de CoulmetClasssic: Diebolt-Vallois Tradition Extra Brut Uncomplicated: Grumier Ô Ma Vallée Blanc de Noirs BrutDelicately fruity: Francis Orban Brut Rosé Exuberant: JM-Massonnot Le Sachet de Graines Rosé Includes informative cards, 6 bottles including a 10% tasting discount!Enjoy the tasting - Your ChaCha Team

Content: 4.5 Liter (€48.89 / 1 Liter)

Regular price: €220.00
6-Bottle Anniversary Tasting Pack

6-Bottle Anniversary Tasting Pack

In our 6-Bottle Anniversary Tasting Pack, we have selected six Champagnes that are perfect for celebrating life's special moments. An anniversary is the ideal occasion to raise a glass together, look back on cherished memories and create new ones. This selection combines elegance, drinkability and character – Champagnes that will delight both seasoned enthusiasts and those simply looking to enjoy a memorable bottle.Playful: J-M Sélèque Solessence RoséJuicy, vibrant and bursting with red berry fruit. An elegant Rosé that instantly invites another sip.Charming: J.M. Massonnot Cuvée GamineFresh, approachable and wonderfully easy to enjoy. A Champagne that spreads joy from the very first glass.Characterful: Domaine des Arondes Les SentiersMineral, spicy and full of depth. A distinctive Champagne for those who enjoy discovering something unique together.Expressive: Les Frères Mignon L'AventurePrecise, lively and beautifully balanced. A Chardonnay combining freshness, tension and remarkable drinkability.Elegant: Eric Rodez Blanc de BlancsChalky, linear and refined. A Blanc de Blancs of great precision with a long, mineral finish.Timeless: Doyard Cuvée VendémiaireFloral elegance, fine minerality and the classic signature of the Côte des Blancs. A Champagne perfectly suited to marking life's most meaningful occasions.Including detailed tasting cards, 6 bottles and a 10% tasting discount.Here's to many more years together – and enjoy the tasting!Your ChaCha Team

Content: 4.5 Liter (€64.22 / 1 Liter)

Regular price: €289.00